Šaltinis: http://blog.lrytas.lt/paulius/2011/10/07/trumpai-apie-dausuvos-projekta/
Paimta: 2012.03.04

Trumpai apie Dausuvos projektą


Po Ig Nobelio premijų paskelbimo, kilo naujas sujudimas dėl Vilniaus mero Artūro Zuoko. Idėja tokia: Lietuvos verslininkai nusiperka salą Graikijoje, į ją investuoja ir ji tampa Lietuvos dalimi. Drąsu, ar ne? Bet „drąsios“ šalies politikai nepasirodė esantys labai drąsus; labiau – sustabarėję.

Visų pirma, idėja, nors ir drąsi, yra logiškai pagrįsta. Taip, į Lietuvą atvažiuoja šiek tiek turistų. Turime, ką parodyti – Vilniaus senamiestis, Kuršių nerija, Kryžių kalnas ir kitas istorinis, gamtinis ir kultūrinis mūsų paveldas. Sala Graikijoje nebūtų joks paveldas – tai būtų erdvė fantazijai, kūrybai ir inovatyvioms idėjoms. Žinia apie šią idėją jau palengva mušasi į žymiausių pasaulio spaudos leidinių puslapius. Kodėl? Todėl, kad tai originalu. Vadinasi, sala taptų žinoma ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje. Galvojate, neatsiras pasiturinčių europiečių, savaitgaliui atvyksiančių į Dausuvą (tarp kitko, tai būtų gražiausias, koks tik gali būti, žymaus geopolitiko prof. Kazio Pakšto atminimas)? Aš taip negalvoju. Tai puiki idėja verslui (tarp kitko, nuskambėjusi „Versli Lietuva“ konferencijos metu), kurioje matau didelę perspektyvą. Tereikėtų tam atsidavusių žmonių ir gerų idėjų.

Visų antra, visiems Zuoką kritikuojantiems asmenis, ypatingai K. Glaveckui, pasiūliusiam Zuokui įteikti antrą Ig Nobelio premiją, galiu pasakyti viena. Ig Nobelio premija, nors ir turinti ironišką potekstę, davė ir duos Lietuvai daugiau naudos nei dauguma biurokratinių/politinių sprendimų, kurių priiminėjimu užsiima Lietuvos politikai. Zuokas premiją atsiėmė geriausiame pasaulyje – Harvardo – universitete, kuris yra ateities verslo ir politikos lyderių erdvė. Kiek domėjausi, niekas tanku pervažiuotos mašinos nevertina neigiamai. Užsienyje niekam neįdomu, jog Vilnius turi kažkokių skolų, užsienyje įdomios idėjos. Vien faktas, kad premijos teikiamos tokioje vietoje (kuri pigiais juokeliais nesišvaisto), parodo, jog Ig Nobelio vertose idėjose išties kažkas yra. Mažai Lietuvos politikų yra taip aukštai iškilę į pasaulinę sceną ir garsinę Lietuvą, todėl kritika dėl Ig Nobelio prizo yra mažų mažiausiai nepilnavertiškumo komplekso apraiška. Kitiems, sakantiems, jog Vilnius turi finansinių problemų, kurias reikia spręsti, taip pat galiu pasakyti, kad esu įsitikinęs, jog jos ir yra kažkokiu būdu sprendžiamos – Dausuvos idėjos subrandinimas tikriausiai nepareikalavo didelės mero darbo dienos laiko, ar ne? Kasdienio finansų tvarkymo žiniasklaida nenušviečia, bet Ig Nobelis ir Dausuva sensacingai iškeliami į puslapių viršūnes. Todėl ir susidaro klaidingas įspūdis: „ai, čia šitas vien nesąmones daro…“

Apskritai, gerbiu Zuoką už tai, kad žinodamas, kaip iš jo bus besityčiojama, neišsigando idėjos išsakyti gyvai – o gal vis dėlto kas nors užkibs?

Ankstesnius jo veiksmus palieku vertinti politikams, politologams ir už mane vyresniems žmonėms, bet Dausuvos idėja yra labai gera. Labai norėčiau kada nors ten susitikti pasenusius dabartinius politikus ir priminti tai, kas buvo sakyta.

Kategorija: Dausuva išoriniuose šaltiniuose
There are no comments on this page.
Valid XHTML :: Valid CSS: :: Powered by WikkaWiki