Genialios skaičiuotojos mirtis


2013 m. balandžio 21 d. Bangalore ligoninėje mirė įžymybė matematikos srityje ir Gineso rekordininkė Šakuntala Devi. Jai buvo 83-i. Prieš dvi savaites ji buvo paguldyta į ligoninę dėl kvėpavimo ir širdies veiklos problemų. Ji turėjo inkstų veiklos sutrikimų.

Jos profesija buvo astrologija; ji parašė kelias knygas „Painios minklės“, „Pažadink genijų vaike“, „Skaičių knyga“, „Skaičių stebuklų šalis“, „Tobula žmogžudystė“, „Astrologija jums“.
Gimė 1939 m. lapkričio 4 d. vargšo šventiko šeimoje Bangalore. Niekad nesimokė mokykloje. 10-ies pradėjo lankyti Šv. Teresos vienuolyno klasę Čamaradžpete, tačiau tėvai neįstengė mokėti mėnesinio mokesčio, tad joje mokslai nutrūko.

Jos tėvas, atsisakęs tapti šventiku šventykloje bei cirko artistu, pirmasis pastebėjo dukros matematinius sugebėjimus. Tada jai tebuvo 3-i. O 6-ių ji pademonstravo savo skaičiavimo sugebėjimus Mysore universitete. Ji sukėlė ovacijas, kai ištraukė 23-io laipsnio šaknį iš 201 skaitmenius turinčio skaičiaus vos per 60 sekundžių, aplenkdama kompiuterį visomis 10 sek. O pasaulį nustebino, kai per 28 sek, sudaugino du 13-ženklius Londono Karališkojo koledžo kompiuterio atsitiktinai parinktus skaičius – tą atliko 1980 m. birželio 18 d. ir pateko į Gineso rekordų knygą.

Šakuntala Devi įsteigė savo vardo fondą, kad padėtų įgyti kokybišką išsilavinimą vaikams iš vargstančios visuomenės dalies. Jo dėka veikė ir koledžas Bangalore. Ji svajojo įsteigti Matematikos universitetą su mokslinių tyrinėjimų centru, kuriama būtų dėstoma naudojant šiuolaikinę techniką bei metodus. Ji tikėjo, kad yra daug žmonių, kurių loginis mąstymas lieka neišnaudotas.

Publikuota: 2013-04-23


Kategorija: Matematika visiems

There are no comments on this page.
Valid XHTML :: Valid CSS: :: Powered by WikkaWiki