Loterijų matematika

JAV neseniai (2016 m. sausį) „nurovė“ 1,5 mlrd. dolerių „Powerball“ aukso puodą. Kai jis pasiekė tokias aukštumas, būriai laimės ištroškusių amerikiečių veržėsi į degalines ir parduotuves bilietų. Tačiau kokia yra tokios laimės tikimybė? Matematiškai – 1 šansas iš 292 mln. Ką tai reiškia?
Kartą fantasto ir mokslo populiarintojo Aizeko Azimovo TV laidoje paklausė, kaip jis panaudotų milijoną loterijoje laimėtų dolerių. Rašytojas nesusimąstęs atsakė:
- Nieko nelaukdamas atvykčiau į artimiausią mokesčių inspekcijos skyrių, pakločiau jiems tą pinigų krūvą ir pasakyčiau: „Dovanoju juos jums su viena sąlyga – kad nei aš, nei mano vaikai daugiau apie jus negirdėtų!”

Tarkim, ateinate į stadioną ir kažkur ant vejos padedate cento monetą. Tada užrištomis akimis draugui duodate centą, kad jis jį padėtų kažkur tame pat stadione. Tikimybė, kad jis padės ant jūsų cento, yra apie 15 k. didesnė nei laimėti minėtą „aukso puodą“.
Per mažai? Tada paimkite 10 lošimo kauliukų. Tikimybė, kad pirmo metimo metu visi jie rodys tą patį skaičių, yra 5 k. mažesnė už laimėjimą...

Dabar bent apytiksliai įsivaizduojate? Gerai. O ar yra šansų padidinti laimėjimo tikimybę? Be abejo, jei atsižvelgsime į žmonių psichologiją.
Pirma, dažniau rinkitės didesnius už 31 skaičius, o antra, labiau rinkitės lyginius skaičius. Pirmu atveju todėl, kad žmonės dažnai renkasi savo ar kitų gimimo datas, o antru – nes žmonės dažniau renkasi nelyginius skaičius. Tad jūs nepadidinsite laimėjimo tikimybės, tačiau padidinsite tikimybę, kad išlošto „aukso puodo“ nereiks dalintis su kitais.


Kategorija: Matematika visiems
There are no comments on this page.
Valid XHTML :: Valid CSS: :: Powered by WikkaWiki